Sobota, 1 czerwca
Imieniny: Jakuba, Konrada
Czytających: 11006
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Spiesz się powoli z jedzeniem. W „Gastronomie”

Czwartek, 15 grudnia 2011, 8:27
Aktualizacja: 8:28
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Spiesz się powoli z jedzeniem. W „Gastronomie”
Fot. Agrafka
Uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Usługowych z ośmiu klas wzięli udział w czwartej już edycji konkursu „Zamień buły na brokuły”, który w tym roku odbył się pod hasłem „Slow food, nowy trend w żywieniu”.

Młodzi kucharze sięgnęli do staropolskiej, zdrowej kuchni i odświeżyli zapomniane przepisy np. na ciasto marchwiowe, ziemniaki po cygańsku, czy też gołąbki bez pomidorowego sosu.

Konkurs zorganizowany został z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Zdrowego Gotowania i Jedzenia. – Slow food, którego symbolem jest oscypek, a ikoną ślimak, jest nowym trendem w żywieniu i przeciwstawia się „fast foodom”, czyli niezdrowego, szybkiego jedzenia oraz pośpiechu.

– Jest to więc nie tylko filozofia odżywiania się, ale również filozofia naszej egzystencji. Warto zwolnić i sięgnąć do korzeni, dlatego też nasi uczniowie przygotowali potrawy z przepisów zaczerpniętych od dziadków lub ze starych ksiąg – powiedziała Agnieszka Krusicka-Mysłek opiekun samorządu szkolnego i organizator konkursu.

Na stołach znalazły się domowe przetwory z owoców, własnoręcznie ubite masło, pieczone chleby, wędliny, pasztety, kaszanki i kiełbaski domowego wyrobu, tarty serowo-mięsna, czy też racuchy. Uczniowie zorganizowali również rajd po jeleniogórskich restauracjach i tylko w jednej udało im się znaleźć potrawy typu slow food.

Młodzi kucharze pojedynkowali się także w quizie na temat filozofii slow food i przygotowali prezentację o historii tego ruchu w Polsce i na świecie. Nie zabrakło wywiadów z mieszkańcami Domu „Pogodna Jesień”, podczas których starsi jeleniogórzanie zdradzali smaki swojego dzieciństwa.

- Podczas wizyty w Domu „Pogodna Jesień” poznałam wiele bardzo ciekawych i zaskakujących przepisów np. jak powinny wyglądać prawdziwe staropolskie gołąbki. Okazuje się, że farsz okłada się dwoma liśćmi białej kapusty, zwija się je i zawiązuje nitką, zasmaża, gotuje i na koniec zalewa wodą. Dzięki temu powstaje oryginalny sos do tej potrawy, nie powinien być pomidorowy, tak jak teraz jest w zwyczaju ją podawać. Ciekawe też były przepisy na kiszki ziemniaczane, zupę cebulową i ziemniaki po cygańsku – mówi Magdalena Kliszcz, uczennica ZSLiU.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
651
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jak mówi ksiądz proboszcz: "tylko ruch nas zbawi"
 
Aktualności
Popada w Jeleniej Górze?
 
112
Narkotykowa wpadka
 
Kościół i wiara
Procesja z Pankracym
 
Kościół i wiara
Procesja w kościele Garnizonowym
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group